Facebook novinky

Bunker B-S 8 Hřbitov

Pechotný zrub B-S-8 “Hřbitov”, je najväčší a najsilnejšie vyzbrojený ťažký objekt v Bratislave. Tvoril chrbát obrany v strednej časti predmostia a jediný je plnohodnotnou obdobou ťažkých objektov budovaných vtedy na iných miestach hranice na obranu proti Nemecku. Ostatné “moderné” ťažké objekty v bratislavské Petržalke boli vybudované úspornejšie. Čo umožnila menšia miera ohrozenia tejto časti hranice, ktorá susedila vtedy s neutrálnym Rakúskom a slabým Maďarskom. Ale napriek tomu bolo nutné demonštrovať odhodlanie brániť hlavné mesto Slovenska, čo bolo zrejme realizované dostatočné dôrazne i tak. Bratislavský zrub – 8, odolnosť “rímska” II. Tieto modernejšie objekty boli v Bratislave vybudované v rokoch 1936-38 (zároveň s B-S I, B-S II, B-S III, B-S IV, B-S 13 a B-S 15). Vo väčšine týchto objektov boli po vojne vymenené obidva protitankové kanóny L1 raže 47 mm za výkonnejšiu ráž 85 mm.
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovjúl 20, 2018 @ 19:40
Tábor plný vojakov.
Ten účastník tábora, ktorý chce byť zdatným vojakom nemá to vôbec na cvičisku jednoduché. Niesť batoh na ramenách a ešte s ním behať cez prekážky so zbraňou v ruke ( ide o plastovú zbraň ), alebo postaviť pravý vojenský stan, môže byť pre niektorých poriadne ťažké. O tom sa už niekoľko dní majú možno presvedčiť deti v detskom dennom vojenskom tábore v areáli vojenského múzea pri bunkri BS - 8 na Kopčianskej ulici v Petržalke. Deti v tábore si majú možnosť na vlastnej koži vyskúšať vojenské historické uniformy, čiapky a zažiť aj vojenskú disciplínu. Neoddeliteľnou súčasťou tábora sú pravidelné prednášky v interiéroch bunkra o dejinách Československej a Slovenskej armády. Počas celého dňa majú deti k dispozícií bojové dávky potravín, zdravá a teplá strava v poľných podmienkach je pre malých vojakov dôležitá. Nemyslite si, že v detskom vojenskom tábore sa od rána do večera bojuje „na život a na smrť“, ale deti počas dňa kreslia, maľujú, vyrezávajú nové búdky pre vtáčiky a hrajú sa rôzne loptové hry. O bohatej činnosti v tábore, by sa dalo napísať veľa krásnych slov, ale naše fotografie hovoria jasnou rečou. Tábor pre deti usporadúva OZ Preliezka, OZ „Zachráňme Petržalské bunkre“ v spolupráci s Vojenským historickým ústavom Bratislava, Ministerstvom obrany SR a starostom Mestskej časti Petržalka Vladimírom Bajanom.

Text + foto : Miroslav Košírer
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovjúl 12, 2018 @ 7:39
Dejinám okná dokorán.
Generál Karol Pekník
* 20. 4. 1900 Pezinok
1. 10. 1944 Pohronský Bukovec
|

Po skončení štúdia na gymnáziu a na vojenskej reálke v Bratislave v roku 1917 navštevoval aj delostreleckú akadémiu vo Viedni, Akadémiu Ludovica v Budapešti a vojenskú akadémiu v Hraniciach. Svoje vzdelávanie zavŕšil v roku 1938 na Vysokej škole vojnovej v Prahe. Bol dôstojníkom, telovýchovným náčelníkom a učiteľom predvojenskej výchovy v Bratislave - Petržalke. Neskôr pôsobil ako major generálneho štábu v Brne a výcvikovej skupiny zboru v Banskej Bystrici. Počas druhej svetovej vojny, v rokoch 1939 – 44, pôsobil ako druhý náčelník Hlavného štábu Ministerstva národnej obrany a profesor Vysokej vojenskej školy v Bratislave. Po začiatku SNP odišiel z Bratislavy do Banskej Bystrice a od 4. septembra 1944 bol náčelníkom operačného oddelenia Veliteľstva 1. čs. armády na Slovensku. Prispel k riešeniu stratégie a taktiky ozbrojeného boja proti fašizmu. Po ústupe SNP do hôr padol v prestrelke s nemeckou jednotkou blízko Pohronského Bukovca. Po oslobodení jeho telesné pozostatky exhumovali. V Bratislave je po ňom pomenovaná škola a ulica, rovnako ako i v jeho rodnom meste.
Zdroj: VHU
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovjún 11, 2018 @ 6:42
Dejinám okná dokorán.
Nahá Eva Braunová.
Na verejnosť sa dostali fotografie, na ktorých je Eva Braunová, dlhoročná milenka nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Na niektorých snímkach pózuje blondína úplne nahá s rukami za hlavou alebo sklonená k hladine alpského jazera. Fotografie boli dlhé roky ukryté v krabici v podkroví. Na zadnej strane jednej z fotografií sa uvádza: "Na odľahlej pláži pri jazere Wolfgangsee. August 1943.“ Na ďalšej sa píše: "Eva Braunová" či "Krásny deň na pobreží Čierneho jazera." Fotografie identifikoval kolektor Bernard S., ktorý o svojom objave informoval nemecký denník Bild. "Študoval som všetky fotky s Evou Braunovou, ktoré som našiel. Môžete jasne vidieť, že je to ona," povedal. Fotografie kúpil od starožitníka Stefana Kreuzmayra v Salzburgu, ktorý teraz ľutuje, že si nevšimol nápisu "Eva Braunová." „Keby som vedel, kto je na tých fotkách, nepredal by som ich alebo nie za tak nízku cenu,“ povedal smutne. „Pred deviatimi rokmi ku mne prišla neznáma žena a dala mi krabicu plnú fotiek. Vraj ich našla v podkroví,“ dodal. Verejne uznávaný súdny znalec pre fotografie z 19. storočia Uwe Wasserthal potvrdil, že fotografie sú s najväčšou pravdepodobnosťou originálny. Papier, na ktorom sú vytlačené bol v tej dobe nacistickými vodcami veľmi obľúbený. A biele topánky ležiace vedľa Braunovej na jednej fotke sú podobné ako tie, ktoré mala na inej snímke. Braunová bola Hitlerovou dlhoročnou partnerkou pred tým, ako sa vzali 30. apríla 1945 v špinavom bunkri ríšskeho kancelára. Obaja spáchali samovraždu o 40 hodín neskôr. Pár držal ich vzťah v tajnosti, aby Hitler mohol byť akože "ženatý s ľudom".
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovmáj 27, 2018 @ 19:44
V sobotu dopoludnia usporiadal Veterán Klub Senec v spolupráci so Združením zberateľov historických motocyklov v Jarovciach, ktorý vedie Jaroslav Wolf a Mestskou časťou Jarovce zraz majiteľov historických motocyklov rôznych značiek ako sú obľúbené motocykle zn. Jawa 125-250-350 Pérák, Manety, Skútre, Pionieri, Babety a ďalšie iné zahraničné značky. Ako už býva tradíciou každá jazda je vedená inou trasou cez Mestské časti Jarovce, Rusovce, Čunovo a Petržalku. Hlavná trasa vedie vždy po cestách bývalej železnej opony okolo Maďarsko Rakúskej hranici. V rámci bohatého spoločenského programu prišla kolóna milovníkov historických motocyklov do Mestskej časti Petržalka. Najskôr navštívili vojenský historický cintorín z 1. sv. vojny, následne sa zúčastnili exkurzie v priestoroch vojenského múzea v historickom vojenskom bunkri BS 8 na Kopčianskej ulici. V areáli bunkra sa konal už 4.ročník športového podujatia v streľbe zo vzduchoviek na terč a taktiež streľba z gumipušiek na plechovú konzervu. Víťazi získali zaujímavé vecné ceny. V areáli vojenského bunkra vládla výborná atmosféra na svoje si prišlo aj množstvo zvedavých divákov. Popoludní sa kolóna motocyklistov vydala na návštevu do areálu vodných športov v Mestskej časti Čunovo.

Foto + text : Miroslav Košírer
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovmáj 27, 2018 @ 19:39
Bunker B-S 8 Hřbitov
Bunker B-S 8 Hřbitovmáj 21, 2018 @ 6:28
Prišli na výzvedy.
Aj tento rok prišli na výzvedy študenti 2. ročníka inžinierskeho programu Technológia stavieb STU v Bratislave. Študenti sa živo zaujímali o historický vojenský areál, ktorý zrekonštruovali nadšenci vojenskej histórie z Občianskeho združenia „Zachráňme petržalské bunkre“. Zrenovovaný železobetónový vojenský bunker, ktorý dlhé roky obývali narkomani a bezdomovci na Kopčianskej ulici v Petržalke, nadšenci za 6 rokov prebudovali na vojenské múzeum. V múzeu predvádzajú deťom a mládeži zážitkovou formou život vojakov v bunkri a informujú o dejinách československej armády. Podrobné a odborné informácie o výstavbe opevnenia z roku 1934-38 predniesol študentom PhDr. Ivan Horský, ktorý bol oblečený v historickej uniforme štábneho kapitána. Exkurzia sa konala v rámci predmetu Technológia historických stavieb doc. Ota Makýša a Ing. Andreja Bistáka.
Foto + text: Miroslav Košírer
Bookmark the permalink.

Comments are closed.